پنبه اى نوروز انتقاد آمریکا رسانه ها

پنبه اى: نوروز انتقاد آمریکا رسانه ها وزارت خارجه وزارت امور خارجه بین الملل آمریکا

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی قطر تنها راه تنفس خود را حفظ می‌کند؟

صبح امروز در اقدامی عجیب سران چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر اعلام کردند تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر متوقف می‌کنند. روابطی

قطر تنها راه تنفس خود را حفظ می‌کند؟

قطر تنها راه تنفس خود را حفظ می کند؟

عبارات مهم : آسمان

صبح امروز در اقدامی عجیب سران چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر اعلام کردند تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر متوقف می کنند. روابطی که به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور تاثیراتی جدی در تبادلات اقتصادی منطقه از خود نشان خواهد داد.

به گزارش ایسنا، در کنار منابع غنی نفت و گاز قطر، این کشور در حوزه دریایی و هوایی نیز در طول سال های گذشته عملکرد قابل دفاعی داشته هست. عملکردی که حالا و با محدود شدن تردد کشتی ها و هواپیماهای این کشور در منطقه احتمالا پرسشها جدی جهت مدیریت آنها به وجود خواهد آورد.

قطر تنها راه تنفس خود را حفظ می‌کند؟

با توجه به اینکه از نظر موقعیت جغرافیایی، قطر جهت ارتباط با کشورهای شمالی و غربی خود مسیری بهتر از آسمان عربستان سعودی و سپس مصر ندارد با توقف ارتباطات اقتصادی باید هواپیماهای این کشور مسیری دیگر را گزینش کنند.

طبق برآوردهای صورت گرفته در حال حاضر تنها شرکت هواپیمایی قطر ایرویز با داشتن بیش از ۲۰۰ هواپیمای فعال و سفارش حدود ۲۰۰ فروند هواپیمای تازه به عنوان یکی از بزرگ ترین ایرلاین های دنیا فعالیت می کند و به ۱۵۰ مقصد بین المللی تردد دارد که بخش قابل توجهی از آنها به اروپای غربی و ایالات متحده آمریکا مربوط می شود.

صبح امروز در اقدامی عجیب سران چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر اعلام کردند تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر متوقف می‌کنند. روابطی

با محدودیت های جدی که در مسیر تردد هواپیماهای قطری به وجود آمده به نظر می رسد عبور از آسمان کشور عزیزمان ایران عالی ترین و در عین حال تنها گزینه آنها خواهد بود. هرچند که در این بین آسمان عراق نیز جهت قطری ها در دسترس است ولی پرسشها سیاسی و ناامنی هایی که در این کشور وجود دارد ترجیح مسوولان اقتصادی قطر را به سمت کشور عزیزمان ایران خواهد آورد. موضوعی که در عین حال که جهت کشور منابع مالی تازه به وجود می آورد نفوذ کشور عزیزمان ایران را نیز در عرصه اقتصادی منطقه اوج خواهد برد.

در کنار آن عبور کشتی ها و نفت کش های قطری نیز در منطقه با محدودیت هایی مواجه خواهد شد. هرچند عبور از آب های آزاد جهت این کشور ممکن است ولی همکاری های تجاری و اقتصادی با بنادر منطقه در حال حاضر جزو گزینه های قطر نخواهد بود و از این رو کشور عزیزمان ایران می تواند در حوزه ترانزیت و ترانشیب دریایی به عنوان محور تعامل اقتصادی قطر در منطقه خود را معرفی کند.

هرچند هنوز دولت قطر برنامه ریزی های تازه اقتصادی خود را اعلام نکرده، ولی قطعا در هر برنامه ای که مطرح شود نام کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از مهم ترین شرکای تجاری و منطقه ای دوحه مطرح خواهد شد.

قطر تنها راه تنفس خود را حفظ می‌کند؟

واژه های کلیدی: آسمان | ایران | دریایی | اقتصادی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs